Kincsünk: A Tisza

2010.08.17. 14:22

A Duna mellett a másik legnagyobb országunkat átszelő folyó a Tisza, mely a Dunához hasonlóan Közép-Európa legfontosabb folyóinak egyike. Áthalad mind Magyarország, Románia, Szlovákia, Ukrajna valamint Szerbia és Montenegró területén. Vízállása erősen változó, átlagos vízhozama Szeged felé 800 m3/s, de mértek már 3800 m3/s-t is!

Valaha a Tisza több mint 1400 km hosszú volt, és rengeteg kanyart, illetve mellékágat alakított ki. A folyó szabályozására több sikertelen próbálkozás történt, míg végül Széchenyi István megszervezte 1846-ban. Ennek eredményeként a Tisza 962 km-re rövidült, és rengeteg holtág született. A folyó lényegesen felgyorsult, míg régen az ár Szamostól Szegedig két hónap alatt ért le, ma már két hét alatt megteszi ezt az utat.

Sajnos a Tiszát rengetegen szennyezés éri, ezeknek valamennyivel több mint a fele hazai eredetű, viszont a külföldről jövő szennyezések jóval súlyosabbak általában. Biztos sokan emlékeznek még a „nagy ciánszennyezésre”. A talajvíz is elszennyeződött, ivóvíz nyerésére nagyrészt nem is lehet használni. A helyi, belföldi szennyezések nagy része élelmiszer- és vegyipari, illetve tökéletlen szennyvíztisztításból keletkezik. Az ártér földjeiben könnyedén kimutatható, hogy a cink, az ólom és a réz mennyisége lényegesen nőtt.

 

A másik lényeges szennyező elem pedig az illegális szemétlerakók megléte, illetve az, hogy egyik Tisza menti faluban sincs szennyvíztisztítás, illetve nincsen rendes csatornázás se. Ezek a leggyakoribb felszínvíz szennyezők.

Érdekesség még, hogy körülbelül négyezer épület épült a Tisza gátjain belül, és kilencven százalékuknak még építési engedélye is volt! Ezek is hozzájárulnak a Tisza szennyezettségéhez, mivel a legtöbb települési hulladék rögtön a folyóba kerül.

A hulladéklerakók épp hogy több mint a felének van működési engedélye, és ezek közül is alig felel meg pár a környezetvédelmi előírásoknak, nem beszélve a működési és üzemelési követelményekről.


Mondjuk, ha azt is megemlítem, hogy a Tisza menti települések önkormányzatainak 90%-án nincs helyi környezetvédelmi program, akkor nem lehet csodálkozni ezeken a tényeken.

Össze kell fogni a Tisza érdekében, mert másképp hamar búcsút mondhatunk ennek a fontos folyónak.

 

 

 Németh Zsolt

A bejegyzés trackback címe:

https://kornyezet-vedelem.blog.hu/api/trackback/id/tr532228051

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása