Green Culture – nem beszélünk zöldségeket!
2010.07.13. 13:18
Sokszor hallunk a környezetvédelem fontosságáról, arról, hogy hogyan is kellene „zöldebben” élni, mégse fogadjuk meg, hisz „csak cseppek vagyunk a tengerben”. De ez nem igaz, mert ha mindenki egy picit odafigyel a környezetére, Földünk megmaradhat olyannak, sőt lényegesen jobbnak, mint amilyen! Viszont mielőtt belekezdenék abba, hogyan kell környezettudatosan tölteni mindennapjainkat, feltárok pár tényt arról, hogy bolygónk mégis min megy keresztül manapság.
Sajnos azt kell mondanom, hogy már búcsút mondhatunk az esőerdők felének. Tudtad-e, hogy a világon minden másodpercben egy futballpálya méretű (kb. 100*70 méter!) erdőrész tűnik el az erdőirtásnak köszönhetően? Ez 86000 focipályányi esőerdő naponta, vagy több mint 30 millió futballpályányi minden évben! Ha így folytatódik, akkor 100 év múlva az esőerdők teljesen eltűnhetnek. Viszont egy tonnányi újra felhasznált papír megmenthet 20 fát,
Nem gondolná az ember, de a közüzemi számlák, csekkek kiküldése évi szinten több tonna papírt tesz ki csak Magyarországon, pedig ezt hála az internet gyors elterjedésének könnyen el lehetne kerülni online befizetéssel és internetes lekérdezésekkel. A skandináv országokban, mint például Norvégiában ez már teljesen elterjedt és természetes dolog.
Azt se hinnénk, hogy évente 1 000 000 000 000 (egy trillió!) műanyag zacskót használnak fel a világon, ez országunkra leszűkítve 1,8 milliárd műanyagtáska! Eme bevásárlószatyrok előállításához rengeteg vízre és kőolajra van szükség, amiknek amúgy is szűkében vagyunk.
Visszatérve az újrahasznosításra, tudtad-e, hogy egyetlen egy darab alumínium doboz újrafelhasználása annyi energiát spórol meg, amivel 3 óráig folyamatosan működhet egy televízió? Ez az energia megfelel körülbelül fél kanna gázolajénak. Mégis 9 milliárd forintnyi fémdoboz megy a szemetesbe évente a világon.
Az üveg újrahasznosítás pedig az üveggyártással kapcsolatos légszennyezést 20%-al, a vízszennyezést pedig 50%-al csökkentette, ráadásul az üveg 100%-osan újrahasznosítható többször is, újra, és újra. Rendkívül fontos az üveget újrahasznosítani, mert a szemétlerakóba kerülve sose bomlanának le.
Viszont még alig aknáztuk ki az újrahasznosításban levő lehetőségeket, 60%-a újrahasznosítható lenne annak a hulladéknak, ami a szemetesekben köt ki. Ráadásul a legtöbb termék csomagolása, amit megveszünk, amúgy is a szemetesbe kerül, és az áruért fizetett összegnek közel a hatodát teszik ki.
Másik fele a „zöld életnek” pedig a takarékosság! Több liter vizet folyatunk el szükségtelenül, ha zuhanyzás helyett rendszeresen inkább a kádfürdőzést választjuk, vagy amikor fogmosás alkalmával feleslegesen engedjük a vizet. Érdemes takarékos mosogatógépre is beruházni, lényegesen kevesebbe fog kerülni a piszkos edények tisztára varázsolása mintha maradnánk a hagyományos folyóvízben való mosogatásnál, ráadásul még a környezetet is védjük vele.
Utolsó szóként csak annyit mondanék, hogy ha mindnyájan csak egy kicsit környezettudatosabban tudunk élni, akkor a Föld még sokáig olyan, vagy jobb lehet, mint amilyennek ismerjük, de ahhoz most kell megtenni a szükséges lépéseket!
Németh Zsolt
Szerző: pap.laszlo
1 komment
Címkék: környezetvédelem újrahasznosítás környezetszennyezés esőerdő greenculture
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Dupla (törölt) · http://tartalmaskor.blog.hu/ 2010.07.26. 16:33:58
A titok nyitja a következő:
Ha közvetlenül étkezés után bepakolom a mosogatógépet, akkor gyakran 25-30% helykihasználásal dolgoztatom. Ha megvárom, amíg rendesen feltelik, akkor valahogy mindig marad egy-két edény, amit nem mos tisztára rendesen. Az ilyen edényeket aztán moshatom kézzel, de mivel a szárítóprogram jól odaszárította a koszt, 1-2 darab elmosogatása nagyobb meló, és töb víz, mintha frissiben elmostam volna kézzel.
Szeretm a mosogatógépünket, de a kézi mosogatást nem tudja teljesen kiváltani, és a sokat emlegetett víztakarékosságot sem vettem észre a számlánkon.